Co jest ważne przy wyborze technologii oraz materiałów z których będą wykonane instalacje

Zbadanie potrzeb  inwestora, dobry przemyślany projekt, odpowiednio dobrane rury i kształtki oraz jakość wykonanej pracy i doświadczenie instalatora decydują o wysokiej jakości instalacji wodnej, która będzie niezawodna przez długie lata.

 W momencie modernizowania starej instalacji lub układania nowej, musimy zadecydować z jakiego materiału zostanie ona wykonana. Do wyboru mamy elementy z miedzi,  tworzyw sztucznych oraz ich odmiany – zatem co wybrać?

Rury miedziane – wady i zalety.

Miedź jako materiał łatwo formowalny jest stosowany praktycznie w większości instalacji w budownictwie mieszkalnym: zarówno instalacje wodne, grzewcze, jak i klimatyzacyjne oraz pomp ciepła. Rury wykonane z tego metalu charakteryzuje bardzo dobra odporność na korozję i wysoką temperaturę. Są lekkie, trwałe, można je formować. W zależności od stopnia twardości, rury miedziane łączymy złączkami zaciskowymi wysokiej jakości  za pomocą profesjonalnej zaciskarki Rems.

Wyróżniamy następujące stopnie twardości rur miedzianych:

  • miękkie – symbol R 220,półtwarde – symbol R 250,
  • twarde – symbol R 290.

Dzięki gładkiej powierzchni ścian wewnętrznych, praktycznie nie zarastają kamieniem. Dużą zaletą jest ich bakterio statyczność, która zapobiega rozmnażaniu się mikroorganizmów. Przewody z miedzi prowadzone w pomieszczeniach nieogrzewanych należy dokładnie zaizolować, na przykład otulinami z pianki poliuretanowej, ponieważ miedź bardzo dobrze przewodzi ciepło. Z tego powodu w przypadku wykonania instalacji grzewczej niskotemperaturowej jest to kłopotliwe zjawisko ( utrata ciepła na rurociągach, wymagane dokładne izolowanie). Pamiętać jednak należy, aby brać pod uwagę pewne ograniczenia wynikające z zastosowania tychże systemów. Instalacje wykonane z miedzi nie powinny być łączone z grzejnikami aluminiowymi, ponieważ na styku tych materiałów powstaje korozja elektrochemiczna i dochodzi do nieszczelności. Dodatkowo w instalacjach miedzianych należy pamiętać, aby przestrzegać zalecanych prędkości przepływu wody – 0,3 i 0,5m/s, aby uniknąć „wycierania” miedzi ze ścianki rury, która jest dość cienka (1 mm dla rury DN15). Również woda nie powinna mieć odczynu pH powodującego wypłukiwanie jonów miedzi do wody (poniżej 7 PH). To zjawisko istotne przy instalacjach wodociągowych wykonanych z miedzi mniej wrażliwe w instalacjach c.o. Warto podsumować iż instalacja wykonana z miedzi jest niezawodna jednak miedz i złączki miedziane to najdroższy materiał do budowy instalacji ciepłej i zimnej wody

Rury z tworzywa sztucznego – wady i zalety

Rury z tworzywa sztucznego cieszą się rosnącą popularnością. Są gładkie, lekkie i obojętne chemicznie. Nie korodują oraz nie gromadzą osadów. W dodatku tłumią wibracje i szumy powstające w czasie korzystania z instalacji wodnej.

Rury polipropylenowe (PP) wytwarza się je z kopolimeru, odmiany tworzywa bardziej elastycznej i mniej wytrzymałej od oryginału, ale mającej zestaw cech pożądanych dla rur przeznaczonych do wewnętrznych instalacji ciepłej i zimnej wody użytkowej oraz grzewczych. Oprócz jednorodnych rur PP dostępna jest także ich ulepszona wersja – tak zwane rury stabilizowane, z warstwą aluminium albo zbrojeniem z włókna węglowego. Te dodatki zmniejszają rozszerzalność cieplną rur PP, więc mniej wydłużają się one w kontakcie z gorącą wodą (użytkową lub grzewczą), która nimi płynie. W instalacjach w budynkach mieszkalnych są używane trzy odmiany rur polipropylenowych (PP) różniące się cechami użytkowymi, o czym świadczą ich oznaczenia:

  • rury PP do wody zimnej – PN 10, PN 16 i PN 20,
  • rury PP do ciepłej użytkowej i grzewczych – PN 16 bądź PN 20.

Wymagany przebieg instalacji można uzyskać wyłącznie przez kielichowe zgrzewanie odcinków rur i kształtek systemowych co wydłuża proces instalacji oraz wymaga wykucia większych bruzd ze względu na wielkość kształtek.

Pracujemy na rurach: Kan Term, SigmaLI

Dobrym rozwiązaniem są rury wielowarstwowe PEX. Składają się z trzech warstw: zewnętrznej i wewnętrznej z polietylenu sieciowanego oraz z warstwy aluminium w środku (rury PEX-AL-PEX). Pod wpływem ciepła wydłużają się mniej niż inne rury, dlatego można z nich wykonać długie odcinki instalacji bez konieczności stosowania kształtek. Tego typu rury łatwo się obrabia i łączy  złączkami zaciskowymi wysokiej jakości  za pomocą profesjonalnej zaciskarki Rems .

Pracujemy na rurach: Wavin, Kan Term, Altech

 Tak więc należy rozważyć wykonanie instalacji nie tylko pomiędzy PP i miedzią, ale również pomiędzy rurami wielowarstwowymi PEX, które to wydają się najlepszym wyborem dla Inwestora. 

 

Reasumując My doradzamy, Inwestor wybiera.

Naszym zadaniem jest poinformowanie klienta o wadach i zaletach każdej instalacji. Dość często wybór podyktowany jest zasobnością portfela. Jednak wybór zawsze należy do Inwestora.

Wszystkie instalacje: Elektryka, hydraulika, ogrzewanie, klimatyzacja, rekuperacja, fotowoltaika, pompa ciepła,  

Zapraszamy na nasze strony

siedziba firmy

Nasze Oddziały

Oddział Sieradz

Oddział Wrocław

Scroll to Top